forum Oficjalne Konkursy

[Zakończony] Mów prawdę i tylko prawdę - wygraj książkę "Ostatnie wyjście".

LubimyCzytać
utworzył 12.01.2017 o 11:38

Ted chce popełnić samobójstwo. Kiedy już ma pociągnąć za spust, dzwonek do drzwi zaczyna brzęczeć. Spostrzega na biurku kartkę nakreśloną swoim pismem: „Otwórz drzwi. To twoje ostatnie wyjście”. Za drzwiami stoi człowiek, który składa Tedowi propozycję, która oszczędzi bólu jego bliskim – żonie i dwóm córkom. Okazuje się, że oferta Lyncha to dopiero początek mrocznej gry w manipulację i śmierć. Ktoś, kto świetnie zna Teda sprawi, że zwątpi w siebie i otaczających go ludzi.

 
Główny bohater powieści stwarza pozory normalności, pod którymi czają się niewypowiedziane myśli. Wyobraźcie sobie świat, w którym ludzie zawsze mówią, co im leży na sercach. Jak według Was wyglądałaby taka rzeczywistość?  


Czekamy na teksty o długości nieprzekraczającej 1500 znaków ze spacjami.  



Nagrody

Autorzy pięciu najciekawszych tekstów otrzymają egzemplarz książki.


Ostatnie wyjście - Jacek Skowroński
Ostatnie wyjście

Autor : Federico Axat

Ted jest bogaty i ma wspaniałą rodzinę: żonę i dwie urocze córki. Nikt nigdy by nie pomyślał, że ktoś taki mógłby popełnić samobójstwo. Dzwonek u drzwi nie przestaje brzęczeć, lecz on, mimo wszystko, chce pociągnąć za spust i raz na zawsze mieć spokój. Spostrzega jednak wśród swoich papierów notatkę, napisaną, bez dwóch zdań, jego charakterem pisma, tyle że, jeśli dobrze pamięta, nie przez niego: „Otwórz drzwi. To twoje ostatnie wyjście”. Za drzwiami stoi nieznajomy, który przedstawia się jako Lynch i którego Ted skądś pamięta. O dziwo, Lynch zna plany Teda i składa mu propozycję nie do odrzucenia: chodzi o ostatni, bohaterski czyn, który uchroni bliskich Teda przed bólem, jaki spowodowałoby jego samobójstwo. Ted się zgadza, nieświadom, że notatka na jego biurku i propozycja Lyncha to dopiero początek mrocznej gry w manipulację i śmierć. Ktoś prowadzi go tropem z okruchów chleba – ktoś, kto zna go lepiej niż inni; ktoś, kto sprawi, że Ted zwątpi w siebie i ludzi wokół. Kto pociąga za sznurki? Czasem możemy ufać tylko sobie. A czasem – i to nie.

Regulamin
  • Konkurs trwa od 12 stycznia do 19 stycznia włącznie. W konkursie mogą wziąć udział jedynie osoby posiadające adres korespondencyjny w Polsce.
  • Odpowiedzi muszą być napisane samodzielnie. Kopiowanie części lub fragmentów tekstów, recenzji innych osób jest zabronione. Teksty nie mogą przekraczać 1500 znaków ze spacjami.
  • Każdy użytkownik może zgłosić tylko jedną pracę.
  • Zwycięzców wybiera administracja serwisu lubimyczytać.pl. Decyzja jest nieodwołalna.
  • Dane adresowe zostaną wykorzystane przez serwis lubimyczytać.pl i Wydawnictwo Świat Książki.
  • Adres zwycięzcy powinien zostać nadesłany do dwóch tygodniu od daty ogłoszenia wyników konkursu. Po tym terminie administracja lubimyczytać.pl dopuszcza wybór kolejnego laureata lub nieprzyznanie nagrody.

odpowiedzi [94]

Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
Sortuj:
Wiedźm 12.01.2017 14:23
Czytelnik

Gdyby zmiana miała nastąpić nagle, początkowo zaowocowałaby mnogością konfliktów. Zbyt wiele jest ukryte ze względu na ból, strach, uprzejmość, czy choćby funkcjonujące w kulturach tematy tabu. Z biegiem czasu jednak ludzie uczyliby się egzystowania w nowych warunkach. Oswajaliby się z innymi ludźmi, ich potrzebami, stanami emocjonalnymi. Byli w stanie łatwiej ich...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
agnieszka2907 12.01.2017 14:18
Czytelnik

Świat, w którym ludzie mówią zawsze prawdę nie byłby światem idealnym. Czasem prawda sprawia ogromny ból i jest ciężarem, z którym ciężko żyć. Zdarza się, że nie tyle kłamstwo, co zatajenie pewnych faktów jest lepsze od gorzkiej prawdy.
Gdyby ludzie zawsze mówili prawdę, bez względu na konsekwencje, mogłoby się okazać, że sprawialiby sobie na wzajem przykrość, być może...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Cień_człowieka 12.01.2017 13:56
Czytelnik

Gdyby ludzie zawsze mówili co im leży na sercu to taka rzeczywistość wyglądałaby FANTASTYCZNIE !!!

Chyba nikt normalny nie lubi oszukiwania i ściemniania więc lepiej usłyszeć szczerą, choć gorzką prawdę i nauczyć się żyć z nią, niż cieszyć się fałszywie słodkim kłamstwem, które pewnie i tak prędzej czy później wyjdzie na jaw.
Może nawet takie wyrzucenie najskrytszych myśli...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
sloneczko89 12.01.2017 13:42
Czytelniczka

Miałam przygotowaną dłuższą wypowiedź, jednak uznałam, że jedno zdanie byłoby wystarczającą odpowiedzią na pytanie o to jak wyglądałaby rzeczywistość, świat, w którym ludzie zawsze mówiliby, co im leży na sercach. Otóż - świat byłby bezludny. Temat ten skojarzył mi się z powiedzeniem: "gdyby myśli mogły zabijać, świat byłby bezludny".
Gdyby każdy uzewnętrzniał wszystkie...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Justyna 12.01.2017 13:41
Czytelniczka

Kłamstwo w dobrej sprawie wcale nie jest złe. Czasami lepiej jest zataić prawdę lub delikatnie ją zmienić ,aby pomóc w ten sposób innej osobie. Gdyby ludzie cały czas mówili to co im leży na sercu, raniliby w ten sposób bliskich. Skrywanie tego co się myśli często jest najlepszym rozwiązaniem

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
michu30 12.01.2017 13:38
Czytelnik

Wszyscy ludzie stali się jak by szczęśliwsi. Szczególnie relacje damsko - męskie bardzo zyskały na mówieniu się tego co myśli, teraz już nie ma insynuacji, nie ma niedomówień. Od dzisiaj Nie znaczy Nie, a Tak znaczy Tak. Jednak nie wszyscy na tym skorzystali. Okazało się, że politycy nie chcąc pokazać swojego prawdziwego oblicza zamilkli. Nic, kompletna cisza. Pytani o...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
Murmysz 12.01.2017 13:33
Czytelnik

Konsekwencje zmiany kultury społecznej i mentalności ludzkiej, polegającej na mówieniu tylko tego i zawsze tego, co się myśli:
- Po pierwsze, ludzie mają dużo dodatkowego, wolnego czasu, który dotychczas tracili na zastanawianie się "Co ona miała na myśli?".
- Po drugie, nikt już nie przejmuje się tym, że ktoś kogoś obraził, gdzieś posypały się wulgarne określenia - to...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
anteeekg 12.01.2017 12:06
Czytelnik

Od czasu gdy ustawowym obowiązkiem stało się zażywanie "Głośnomyślozolinu" życie codzienne bardzo się zmieniło. Nie można już uśmiechnąć się do mijanej na chodniku osoby- w odpowiedzi nie otrzymujemy już kurtuazyjnego uśmiechu, a częściej słowa "co ci tak wesoło?!". Klasyczne powitanie zniknęło już jakiś czas temu z powszechnego użycia. Teraz wszystko załatwia się z...

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post więcej
LubimyCzytać 12.01.2017 11:38
Administrator

Ostatnie wyjście

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post
 Ostatnie wyjście